Monitor dla grafika – jakie rozmiary i proporcje ekranu są najlepsze?

| 0 Komentarzy
Monitor dla grafika musi spełniać określone wymagania, aby możliwa była realizacja wszystkich pomysłów.

Monitor dla grafika jest wyspecjalizowanym narzędziem pracy. Wymaga się od niego określonych parametrów, aby możliwe było tworzenie grafik, logotypów oraz innych materiałów marketingowych, jakie wykorzystywane są do kampanii promocyjnych. Ważna jest komfortowa obsługa programów, które wykorzystuje się do obrabiania zdjęć/wideo, a także taka rozdzielczość, by była możliwie najlepiej dopasowana do poszczególnych projektów. Jakie cechy powinien posiadać monitor dla grafika?

Polecane monitory

Monitor dla grafika – jakie wymagania musi spełniać?

Grafik przed monitorem spędza od kilku do kilkunastu godzin w ciągu jednego dnia. Doskonale zdaje on sobie sprawę z tego, że powodzenie jego działań uzależnione jest m.in. od profesjonalnego wyposażenia do pracy. Na dodatek każdego roku pojawiają się coraz lepsze monitory, które są w stanie zapewnić obraz o prawie idealnej rozdzielczości. Na co zatem zwrócić uwagę? Istotne z pewnością będą takie kwestie jak paleta kolorów i możliwość kalibracji ekranu.

Bogata paleta kolorów

Grafik w każdym projekcie odpowiedzialny jest za odpowiednie dobranie kolorów. Nic więc dziwnego, że należy zwrócić uwagę na to, z jakiej palety kolorów będzie można korzystać na monitorze. Ważne jest realne odwzorowanie kolorów, za co odpowiedzialna jest m.in. matryca. Nie można pomijać także pokrycia przestrzeni barw. W ofercie znaleźć można monitory dla grafika, które są w stanie zapewnić 100-procentowe pokrycie przestrzeni sRGB.

Paleta sRGB jest takim minimum, która przyda się początkującym grafikom. Przy jej pomocy nie stworzy się jednak profesjonalnych grafik, które będzie można zaoferować klientom. Do tego wymagana jest paleta Adobe RGB. Jaka różnica jest między sRGB a Adobe RGB? W drugim wariancie zakres odtwarzanych tonów jest przede wszystkim szerszy niż w przypadku standardu sRGB. W praktyce oznacza to, że Adobe RGB zapewnia więcej szczegółów i oferuje bardziej żywe kolory.

Kalibracja monitora

Profesjonalne narzędzie do kalibrowania pozwala na sterowanie kolorami, co będzie równie kluczowe dla grafika. Dzięki zaawansowanym opcjom możliwe jest m.in. wykonanie korekty gamma, ustawienie kontrastu oraz jasności. Wiele monitorów dla grafików nowej generacji zostaje wyposażonych w podstawowy kalibrator sprzętowy. Można także wejść w posiadanie kalibracji programowej. Jest ona dostarczona przez producenta danego ekranu. Dużo osób zauważa jednak, że kalibracja sprzętowa jest w stanie lepiej spełnić ich wymagania. Pokazuje ona bowiem dokładne odwzorowanie barw podstawowych. Jest ona także w stanie zapewnić biel o odpowiednich parametrach.

Rozdzielczość w monitorach graficznych

Jaka rozdzielczość w monitorach graficznych będzie najlepsza? Oczywiście czym będzie ona większa, tym lepiej – aczkolwiek należy się wtedy liczyć z wyższą ceną. Optymalna rozdzielczość monitora dedykowanego dla grafika to 2560 x 1440 px. Można też zdecydować się na nieco mniejszą rozdzielczość, czyli 1920 x 1080 px. W tym drugim przypadku wiele osób może jednak poczuć lekki niedosyt. Co więcej, oba warianty sprawdzą się bardziej przy amatorskim/hobbystycznym wykonywaniu projektów. Dla większości profesjonalistów jedynym racjonalnym wyborem będzie monitor 4K, czyli o rozdzielczości Ultra HD 3840 x 2160 px.

Jakie rozmiary i proporcje ekranu będą najlepsze dla grafika?

Monitor do obróbki zdjęć powinien mieć minimum 27’’. Proporcje 16:9 są optymalne i nie ma nawet co próbować zejść poniżej tej wartości, ponieważ wykonywanie projektów graficznych może okazać się sporym utrudnieniem. Monitor 27 cali jest w stanie zapewnić optymalną przestrzeń roboczą. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na większy monitor, dzięki czemu na przykład korzystanie z kilku okien nie będzie stanowiło problemu.

21:9 czy nawet 32:9, to monitory, które zalicza się do kategorii monitorów ultrapanoramicznych. Często wykorzystywane są przez profesjonalnych grafików. Tego typu monitory przydają się na przykład podczas montowania filmów. Polecane są one również dla osób, które na co dzień działają z Web Designem.

Rodzaj matrycy w monitorach do grafiki komputerowej – jaki wybrać?

Jak zostało wspomniane wcześniej, rodzaj matrycy ma ogromny wpływ na odwzorowanie kolorów. W związku z tym warto wiedzieć, która opcja będzie dla grafika najrozsądniejsza. Dla wielu jedynym słusznym wyborem będzie IPS lub AH-IPS. Są to matryce, które cechują się prawie doskonałym odwzorowaniem kolorów. Możliwe jest na nich wyświetlanie 24-bitowego koloru. Należy jednak dodać, że nie trzeba przy tym korzystać z takich opcji, jak dithering.

W ostatnich latach bardzo dobrą alternatywą dla ekranów IPS stała się matryca VA. Jest ona uznawana za ogniwo pośrednie między IPS a TN, ponieważ najlepiej oddają czerń. Do tego są zdecydowanie tańsze od monitorów IPS. Polecane są także dla tych osób, którym zależy na zakrzywionym monitorze do grafiki.

Właściwa powłoka ekranu w monitorach dla grafika lub fotografa

Warto też wspomnieć o elemencie, który jest często pomijany przez osoby dopiero stawiające swoje pierwsze kroki w branży graficznej. Powłoka błyszcząca jest dobra, ponieważ świetnie ukazuje realizm poszczególnych kolorów. Długotrwała praca przy takim monitorze może jednak okazać się męcząca dla oczu. Jest to spowodowane tym, że mocno one odbijają światło. Tego typu rozwiązanie polecane jest dla tych grafików/fotografów, których monitory nie są ustawione przy oknie. Gdy monitor ma znajdować się w miejscu, gdzie wpada dużo promieni słonecznych, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie powłoka matowa.

Czy monitor dla grafika będzie droższy od standardowego monitora PC?

W większości przypadków tak. Osoby, które pracują nad wizualizacjami, grafikami, projektami wideo i zdjęciami, muszą pogodzić się z tym, że dobrej jakości monitory nie należą do tanich. Ceny rozpoczynają się od 1000 złotych wzwyż. Przykładowo można wymienić kilka modeli monitorów, jakie przydadzą się do wykonywania tego typu prac:

Oto kilka przykładów monitorów, jeżeli chodzi o standardowy monitor do PC:

Jak więc widać, różnice w cenie mogą być spore. Graficy jednak nie pożałują takiej inwestycji, która zwróci im się pod postacią świetnie zrealizowanych projektów.

Inne usprawnienia w monitorach do grafiki komputerowej

Podstawowe parametry dla monitorów są bardzo ważne. Oprócz wyżej wymienionych, można do nich także zaliczyć np. funkcję kontroli równomiernego podświetlania oraz tryb optymalnego wyświetlana obrazu. Liczą się także pewne szczegóły, które są w stanie sprawić, że praca stanie się wygodniejsza. Będą to m.in. takie kwestie jak:

  • złącza USB – umiejscowione w samym monitorze. Dzięki temu nie trzeba będzie za każdym razem schylać się do komputera, aby móc podłączyć urządzenia wewnętrzne;
  • stabilizacja jasności – to ona pozwala na szybką pracę/jej wznowienie po tym, jak monitor przez dłuższy czas nie był użytkowany;
  • złącza DisplayPort – możliwość przetworzenia większej ilości kolorów. W szczególności, jeżeli dokona się porównania z HDMI;
  • wtyk mini jack – istotne np. dla montażystów wideo, a także dla przyjemności osób, które podczas pracy lubią słuchać muzyki;
  • funkcja PIVOT – to ona pozwala na odwrócenie monitora do pozycji pionowej.

Wśród innych elementów można wymienić technologię, która odpowiada za ochronę wzroku grafika. Za niwelacje migotania ekranu odpowiedzialna jest technologia Flicker-Free.

Regulacja ustawień monitora jest tak samo ważna jak PIVOT. Jednak tutaj chodzi też o takie aspekty jak: regulacja wysokości ekranu monitora. Zasady prawidłowej ergonomii pracy, które korzystnie wpływają na zdrowie człowieka, mówią o tym, że górna ramka monitora zawsze powinna znajdować się w zasięgu wzroku. To dzięki temu można także zadbać o zachowanie prawidłowej postawy ciała, dzięki czemu człowiek nie będzie się garbił. Warto również zwrócić uwagę na możliwość zmiany położenia monitora w poziomie. Tak, aby w pewnych sytuacjach nie trzeba było specjalnie ciągnąć kabli, które znajdują się z tyłu.

Dedykowany ekran graficzny jest koniecznością w przypadku osób, które mają zamiar swoje plany zawodowe związać z takimi właśnie działaniami. To właśnie dzięki temu można wykonywać lepszej jakości prace. Daje to również możliwość zbudowania atrakcyjnego portfolio. Szacuje się, że za dobrej jakości monitor dla grafika i fotografa można zapłacić ok. 2000 złotych.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:31
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.